Városfejlesztés és a kecskeméti vállalkozások fejlesztése a Városi Alapkezelő Zrt.-vel együttműködve
Nonprofit, közhasznú jogállással rendelkező gazdaságfejlesztési cégként saját projektjeink mellett olyan kezdeményezéseket is támogatunk, amelyek előmozdítják Kecskemét vállalkozói ökoszisztémájának fejlődését.
Ilyen a Városi Alapkezelő Zrt. tevékenysége is, amely rugalmas finanszírozási lehetőséget kínál már működő, valamint akár induló kecskeméti vállalkozások számára.
Vállalkozások, amelyek már részesültek a finanszírozásból
A Kecskemét, Szent István krt. 23. szám alatt található, Gasztromanna Kft. által üzemeltetett Szőlőfürt Rendezvényház és Panzió megújulása a Kecskemét Vállalkozásfejlesztési Alap segítségével valósult meg. A felújítást követően nemcsak a szálláskapacitás növekedett, hanem a szolgáltatások színvonala is, amit a megkapott háromcsillagos minősítés is bizonyít.
Kecskeméten, a Matkói u. 99. sz. alatti, a Matkói 99 Holding Kft. tulajdonában és üzemeltetésében lévő felújított panzióépület mellett egy hangszigetelt, 3 részre osztható, 500 fő befogadására alkalmas rendezvényház felújításának finanszírozásában is részt vett a Kecskemét Vállalkozásfejlesztési Alap.
A megújuló létesítmény több napos céges, illetve családi rendezvények (pl.: esküvők, keresztelők) lebonyolítására lesz alkalmas a közeljövőben. A projekt teljes bekerülési értékéből az Alap 317 millió Ft-ot finanszíroz.
A személygépjármű- és könnyűgépjármű kereskedelemmel foglalkozó Mobil Trade Renting Kft. korábban bérelt telephelyének megvásárlása a Kecskemét Vállalkozásfejlesztési Alap közreműködésével valósult meg.
A Városi Alapkezelő Zrt. tevékenységéről
Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata abból a célból alapította 2017-ben a Városi Alapkezelő Zrt.-t, hogy segítségével támogassa a jelen és a jövő gazdaság-, vállalkozás- és városfejlesztési elképzeléseit, és ezzel hozzájáruljon egy innovatív vállalkozói közeg kialakulásához Kecskeméten.
Önkormányzati tulajdonú tőkebefektető társaságként Európai Uniós forrásból segíti a már működő vagy induló kecskeméti vállalkozásokat. Tevékenysége során támogatni kívánja az induló vállalkozások kibontakozását, továbbá a már hosszabb ideje működő helyi KKV-k és nagyvállalkozások is juthatnak tőkebefektetéshez. A Városi Alapkezelő Zrt. képviseli a Kecskemét Vállalkozásfejlesztési Alapot és a Kecskemét Városfejlesztési Alapot.
A Kecskemét Vállalkozásfejlesztési Alap (korábban: Kecskemét Fejlődéséért Alap) célja a helyi gazdaság élénkítése, a foglalkoztatottság növelése, a helyi vállalkozások növekedési feltételeinek javítása.
Vállalkozásfejlesztési Alap
A már működő és induló Kecskemét vállalkozások támogatása, a helyi gazdaság élénkítése és a foglalkoztatás növelése céljából
Keretösszeg: 10 milliárd Ft
Városfejlesztési Alap
A Város egésze számára meghatározó, jövedelemtermelő városfejlesztési projektek és befektetések támogatása, melyek normál piaci alapon nem feltétlenül finanszírozhatóak
Keretösszeg: 15 milliárd Ft
A Városi Alapkezelő finanszírozása: Forrás minden vállalkozónak, aki cége növekedésében érdekelt!
Befektetés időtartama
| 2-10 év* |
Megcélzott vállalkozások | Mikro-, kis- és középvállalkozások, nagyvállalkozások* |
Meglévő vállalkozás nélkül lehet-e pályázni? | Nem bejegyzett, induló vállalkozások is pályázhatnak, azonban a befektetés folyósításáig elvárás a cég megalapítása |
Kecskeméti kötődés | A tőkeprogram keretében megvalósuló projekt helyszíne Kecskemét, illetve a finanszírozott cég székhelyének vagy telephelyének Kecskeméten kell lennie |
Felhasználási cél | A program keretében ágazati megkötés nélkül juthatnak helyi vállalkozások tőkebefektetéshez. Cél a helyi gazdaság élénkítése, a foglalkoztatottság növelése, a helyi vállalkozások növekedési feltételeinek javítása.
Ez megvalósulhat például a következő tevékenységekkel: – Telephelyfejlesztés: |
Az Alap által meg- szerezhető tulajdonosi részesedés mértéke | 10-49 % |
Elvárt hozam a tőkebefektetésen | egyedileg kerül meghatározásra ** |
Egyéb feltételek | Illeszkednie kell Kecskemét Város Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájához, bizonyos ágazatok – pl. mezőgazdaság, kereskedelem – kizártakMeg kell felelni az alkalmazott támogatás kategória szabályok valamelyikének:
· regionális beruházási támogatás
· energiahatékonysági intézkedésekhez nyújtott beruházási támogatás
· induló vállalkozásnak nyújtott támogatás
· csekély összegű támogatás |
* pontosan 10 millió Ft támogatási igény (Fejlődés termék) esetén:
- befektetés időtartama max. 8 év
- megcélzott vállalkozások: mikro-, kis- és középvállalkozások
- csak induló vállalkozásnak nyújtott támogatásban vagy csekély összegű támogatásban részesülhet
** Az elvárt hozam egyedileg kerül meghatározásra, a befektetés kockázatától, az önerő mértékétől, a befektetett összeg nagyságától függően alacsonyabb is lehet
Miben más a Kecskemét Vállalkozásfejlesztési Alap tőkebefektetése, mint a banki hitel?
A banki hitelkonstrukciók többnyire szigorú keretek mentén működnek, és induló vállalkozás ritkán kap finanszírozást 1 lezárt üzleti év előtt.
A Városi Alapkezelő nem hitelt nyújt, hanem befektet a cégbe, azaz tulajdonrészt szerez benne. A tulajdonrész minden esetben kisebbségi (10-49% között), így a vállalkozás napi üzleti ügyeinek irányításáért továbbra is kizárólag a cégvezető felel.
A futamidő végén, a befektetett összeg és a kamat/elvárt hozam visszafizetése után pedig az Alap kiszáll a vállalkozásból. Tudj meg többet az aktuális finanszírozási lehetőségekről az Alapkezelő weboldalán!
Hasznos kérdések és válaszok
Az Alap a beadott üzleti terveket 5 fő szempont alapján értékeli:
- Csapat, menedzsment összetétele, kompetenciái, elkötelezettsége
- A tervek megvalósíthatósága
- Piac megítélése, mérete, sajátosságai
- A projekt illeszkedése az Alap céljaihoz
- A projekt pénzügyi tervei, üzleti modellje és az esetleges önrész mértéke
Az Alap a döntési folyamat végén a projektgazdával részletesen egyezteti a szerződéses feltételeket, amelyeket mindkét fél általi elfogadás esetén úgynevezett szindikátusi szerződésbe foglalnak. Az Alap arra törekszik, hogy tulajdonrésze 50% alatt maradjon (tehát kisebbségi tulajdonos legyen). Ennek módozatát a szerződéses feltételek tárgyalása során dolgozzák ki.
A teljes befektetési folyamat hossza nagyban múlik az igénylőn. A jelentkezési lap kitöltésétől, majd az üzleti és pénzügyi terv beadásától kezdődően a befektetési folyamat jellemzően 3-6 hónapot vesz igénybe. 10 millió forint finanszírozási igény esetén ez a folyamat várhatóan közelebb lesz a 3 hónaphoz, a megfelelő előkészítettség lerövidítheti a projektfejlesztési szakaszt, illetve az Alappal történő tárgyalási szakaszt.
Jelen tájékoztatás nem teljeskörű! Kérdés esetén kérjük, keresd fel a Városi Alapkezelő weboldalát, vagy írj nekünk az űrlapon keresztül!
Kapcsolatfelvétel
Az AIPA Kft. végzi az Alapkezelő részére a 10-50 millió forint összegig terjedő finanszírozási igények, ötletek gyűjtését, majd azok értékelését.
A befektetési döntést a Városi Alapkezelő Zrt. hozza meg az AIPA Kft. által átadott információk, valamint a forrást kereső vállalkozással vagy magánszeméllyel, azaz projektgazdával történt egyeztetések alapján.
Éppen ezért, amennyiben 10-50 millió forint összegig terjedő finanszírozást szeretnél igényelni, akár velünk is felveheted a kapcsolatot.
Ennél magasabb összeg igénylése esetén egyeztess a Városi Alapkezelő Zrt. munkatársaival!